PHRE-175-A
PHRE-A -Plain High Roller Eccentric Cam Follower
PHRE-175-A
21 in stock
Specifications
AttributeCalloutValue
Roller O.D. A 1.750 in
Roller Width B1 1.187 in
Stud Length D 1.750 in
M.E.T. E 0.895 in
Thread Class 2A F 3/4-16
Bushing Length L 0.855 in
Bushing Diameter M 1.000 in
Eccentric Offset N 0.030 in
Endplate Diameter P 1.240 in
Endplate Stickout S 0.062 in