FHRE-175-A
FHRE-A -Flanged High Roller Eccentric Cam Follower
FHRE-175-A
16 in stock
Specifications
AttributeCalloutValue
Roller O.D. A 1.750 in
Roller Width B1 1.187 in
Stud Length D 1.750 in
M.E.T. E 0.895 in
Thread Class 2A F 3/4-16
Flange Diameter I 2.438 in
Bushing Length L 0.855 in
Bushing Diameter M 1.000 in
Eccentric Offset N 0.030 in
Endplate Diameter P 1.240 in
Endplate Stickout S 0.062 in
Flange Width T 0.344 in